First Ridden

Tato speciální výstavní třída je po Lead Reinu, dalším krokem v jezdeckém vzdělávání dětí. Děti se zde učí již samostatně pohybovat mezi dalšími koňmi, udržovat si rozestupy, dávat pozor nejen na sebe, ale i na ostatní. Postupně se naučí dobře předvést svého poníka, překonat trému a užít si jízdu na koni. Díky tomu, že je v této třídě kladen velký důraz na charakter poníka, mají děti možnost získat tyto zkušenosti v bezpečném prostředí. Jakékoli projevy neposlušnosti poníka, které by mohly ohrozit jezdce samotného nebo ostatní účastníky, jsou důvodem k okamžitému vyloučení. FR třída je určena začínajícím jezdcům do 12 let. Třída je otevřená pro původní britská pony plemena, jejichž KVH nepřesahuje 137cm. Z toho vyplývá, že v této třídě vídáme převážně Shetlandské pony, Velšské horské pony (sekce A) a malé Velšské pony (sekce B). Stejně jako v Lead Reinu se této výstavní třídy mohou účastnit pouze valaši a klisny, které v daném roce nemají pod sebou hříbě, hřebci jsou z této třídy z důvodů bezpečnosti vyloučeni. Pony pro tuto výstavní třídu musí být rovněž trpělivý, přiměřeně temperamentní a dobře vychovaný, aby svému začínajícímu jezdci poskytl bezpečí a radost z jízdy. I zde je třeba, aby pony odpovídal exteriérem svému plemennému standardu, neboť ve speciálních výstavních třídách se hodnotí i exteriér poníka. V České Republice se zatím můžeme setkat v soutěžích First Ridden i s Velšskými polokrevníky (WPBR).

Pony je při této speciální výstavní třídě předváděn již bez vodiče a je tedy veden pouze svým jezdcem. Protože se jedná o jezdce začínající, je kladen velký důraz na charakter poníka.

Poníci jsou předváděni v klasickém anglickém stylu. Nauzděni uzdečkou s anglickým nánosníkem bez podpínacího řemínku a stihlovým udidlem a s anglickým sedlem. Pomocné otěže ani ostruhy nejsou v této třídě povoleny. Jezdci mají korektní jezdecký oděv v anglickém stylu a nezbytnou součástí je přilba a jezdecké rukavice. V této třídě již smí mít jezdec v ruce jezdecký bičík, nikoli však dlouhou drezúrní tušírku.

Ve společné části je po jezdcích vyžadován krok a klus ve skupině na obě ruce. V individuální části je předepsán i pracovní cval. Pokud však jezdec, nebo pony ještě necválají, mohou tuto skutečnost oznámit stevardovi a absolvovat individuální úlohu v klusu.

Cílem First Ridden je vychovat z dětí zdatné, sebevědomé a ohleduplné jezdce, kteří své zkušenosti zúročí ať již na závodech nebo třeba při Hubertových jízdách či jiných veřejných vystoupeních.

 

First Ridden třídy mají i vlastní seriálovou soutěž - First Ridden Šampionát a jsou i jednou z hodnocených tříd v seriálové soutěži Moravský Show and Ride Šampionát (MSRŠ).

 

Foto: Gabriela Rotová

 

TOPlist